Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Aktulności artykuły Informacje

Używana przez niemal dwa mln Polaków chorych na cukrzycę metformina że planować w sobie silnie trujący związek chemiczny między innymi podawany szczurom w planie wywołania obok nich wad nowotworowych – ujawnia „Dziennik Gazeta Prawna”.

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

 

Informację potwierdziliśmy w dwóch wolnych z siebie źródłach. Sytuacja jest rozwojowa. W środę rano eksperci Europejskiej Agencji Leków będą rzekli z ludźmi wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. I na środę rano w naszym Ministerstwie Zdrowia zaplanowano posiedzenie sztabu kryzysowego. Pojawić liczą się krajowi konsultanci w możliwości rzeczach medycyny, eksperci Narodowego Instytutu Leków, Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

– Idziemy do historii bardzo mocno. Dziś po południu dowiedzieliśmy się o zagrożeniu. Już jutro najlepsi specjaliści w Polsce rozważą, co sprawiać dalej – informuje nas źródło z Ministerstwa Zdrowia. U drinka z krajowych konsultantów potwierdziliśmy, że stał w systemie „bardzo nagłym” wezwany do Warszawy.

O leku

– Metformina to szczególnie znany lek podawany przy cukrzycy typu II i traktowany przez wielką liczbę pacjentów. Od wielu lat prowadzi się o tej podstawie jako cudownym leku przedłużającym życie, odmładzającym, zapewniającym długowieczność – a wtedy nie tylko leczącym cukrzycę – wskazuje prof. Zbigniew Fijałek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektor Narodowego Instytutu Środków w latach 2005–2015.

Kilkanaście leków że stanowić zanieczyszczonych rakotwórczą substancją. MAMY LISTĘ

Rozlicza się, że w Polsce stosuje ją zawsze ok. 1,8 mln pacjentów. Poza cukrzykami, również pacjentki leczące zespół policystycznych jajników.

– Metformina jest już najpiękniejszą i najważniejszą substancją wykorzystywaną do leczenia cukrzycy typu II, używaną jednak same często przy leczeniu cukrzycy wzoru I. Od paru lat leki z ostatnią podstawą czynną są swoisty renesans. Odkryto bowiem jej niesamowite właściwości lecznicze – potwierdza prof. Rajmund Adamiec, dolnośląski konsultant ds. diabetologii.

O zanieczyszczeniu

Z naszych wiedzy wynika, że zanieczyszczenie stwierdzono niezależnie z siebie w dwóch miejscach: w Azji również w Niemczech. Dotyczy produkcji substancji w chińskich fabrykach, które zaopatrują w środki niemal wszą Europę. Niepożądaną podstawą jest N-nitrozodimetyloamina (NDMA). To toksyczny związek chemiczny. Jest bardzo zły dla wątroby. Ma oraz działanie rakotwórcze. NDMA jest wstrzykiwane szczurom, by przyspieszyć obok nich postęp choroby nowotworowej.

GIF wraca z aptek popularny syrop na kaszel

Jedno z znajomych źródeł wskazuje, że ilości w przebadanych lekach z metforminą przekroczone zostały kilkukrotnie. Drugie, że kilkunastokrotnie. Co wtedy nazywa w praktyce?

– Nie uświadczymy nagłych zgonów. Potrafi się a za mało lat okazać, że zdrowi na pozór ludzie zaczną kończyć na nowotwory właśnie wskutek przyjęcia dużej miary NDMA – wyjaśnia prof. Zbigniew Fijałek.

O tym co wysoko

Zarówno Europejska Agencja Leków, kiedy również Ministerstwo Zdrowia, nie komentują na razie oficjalnie sprawy. Słyszymy, że moment na oficjalne artykuły będzie po ustaleniu na forum unijnym zharmonizowanych działań. W resorcie zdrowia słyszymy, że powinien przystąpić do sprawy poważnie, zarazem wprawdzie nie wywołując wśród ludzi paniki.

Co to powinni robić cukrzycy zażywający metforminę?

– Iść jak prosto do naszego lekarza rodzinnego. Ten i, w relacje od danych przez administrację publiczną zaleceń, podejmie decyzję co wysoko. Możliwe jest przestawianie chorych na własne środki. Na wesele diabetologicznych leków nie brakuje, jednak są z normy mniej przydatne w zażywaniu od metforminy – wyjaśnia Michał Sutkowski, członek zarządu Kolegium Lekarzy Domowych w Polsce.

Popularny lek na nadciśnienie wycofany

Tyle że – kiedy z zmiany zauważa Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej – leków nie brakuje tylko w nauki. W realizacji aptekarze nadal zmagają się z brakami. Jego daniem jeśli zostanie podjęta opinia o wstrzymaniu leków z metforminą w zakupie, 1,8 mln Polaków zostanie odizolowanych od leczenia z dnia na dobę. Przestawienie ich na następujące produkty lecznicze że stanowić decydujące i zdrowotnie, i organizacyjnie. Zawsze w świecie w Europie nie ma aż tylu opakowań leków.

– Wstrzymanie lub wycofanie tych preparatów z sektora europejskiego – co jest jako najbardziej możliwe – że stanowić przedmiotem dla milionów polskich pacjentów. Taki scenariusz dla substancji takiej jak metformina rodzi się przerażający – uważa Marek Tomków.

Preparaty na krajowym rynku zawierające metforminę:

 

Avamina (tabletki powlekane)
Avamina SR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Etform (tabletki powlekane)
Etform 500 (tabletki powlekane)
Etform 850 (tabletki powlekane)
Formetic (tabletki powlekane)
Glucophage 500 (tabletki powlekane)
Glucophage 850 (tabletki powlekane)
Glucophage 1000 (tabletki powlekane)
Glucophage XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metfogamma 500 (tabletki powlekane)
Metfogamma 850 (tabletki powlekane)
Metfogamma 1000 (tabletki powlekane)
Metformax 500 (tabletki)
Metformax 850 (tabletki)
Metformax 1000 (tabletki powlekane)
Metformax SR 500 (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metformin Bluefish (tabletki powlekane)
Metformin Galena (tabletki)
Metformin Vitabalans (tabletki powlekane)
Metifor (tabletki)
Siofor 500 (tabletki powlekane)
Siofor 850 (tabletki powlekane)
Siofor 1000 (tabletki powlekane)
Symformin XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)

Źródło: mp.pl

Zobacz również abc apteki

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o