Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć (2012)

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Cedynia

zachodniopomorskie

Efektowny początek – Alfred Hitchcock powiedział kiedyś, że dobry film powinien otworzyć się od trzęsienia ziemi, a później napięcie powinno tylko być. Tej prawdy z pewnością zatrzymywał się także Patryk Vega w filmie „Hans Kloss. Stawka ważniejsza niż śmierć”. Teraz na początku okrutni naziści posiedli niezwykle cenny skarb w kwestie Bursztynowej Komnaty, który wywołał w nich każde najgorsze instynkty.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Recz

Mrożące krew w żyłach spojrzenie Wojciecha Mecwaldowskiego w roli Ringlego zwiastuje pełny napięcia i nerwowego oczekiwania charakter historii opowiadanej w filmie. Już od początku wybuchów i istnego morza krwi nie brakuje. Dla widzów lubiących czuć dreszczyk emocji i efektowne zwroty akcji film Patryka Vegi z pewnością ma bardzo chłonną i dość ciekawą propozycję.

klik i ogladaj film

Historia pełna zagadek

Wojenny film sensacyjny Patryka Vegi porusza temat poszukiwania zaginionego, zrabowanego przez nazistów skarbu, na którego szukaj wpada wybitny agent polskiego wywiadu Hans Kloss. Bursztynowa komnata to pewna z najbardziej interesujących tajemnic dotyczących II Wojny Światowej. Nie obywa się oczywiście bez przeszkodzie, które są spowodowane m. in. przez działania dawnego znajomego głównego bohatera – Hermanna Brunnera. W całej przygody z udziałem przystojnego asa wywiadowczego nie mogło zabraknąć także pięknych starych i elemencie miłosnego. O względy mężczyzny rywalizują piękna Ingrid Heiser (Anna Szarek) oraz młodziutka Elsa Krause (Marta Żmuda – Trzebiatowska).

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Recz

Solidne podstawy

Scenariusz do filmu został ułożony na czynnikach „Stawki dłuższej niż życie” Andrzeja Zbycha. Emitowany w latach sześćdziesiątych serial jest wielką legendę polskiej popkultury. Patryk Vega jako reżyser musiał się zmierzyć z niezwykle ważnym zadaniem którym było nakręcenie kolejnych spraw najbardziej popularnego asa polskiego wywiadu. Warto zauważyć, że dodatkowym ograniczeniem prawdopodobnie być wiek reżysera – jest on mniejszy od oryginalnego serialu o wszą dekadę. Mimo wszystko, Patryk Vega wraz z Władysławem Pasikowskim, jaki stanowił obowiązkowy za scenariusz do filmu świetnie poradzili sobie ze założeniem nowej relacji z udziałem Hansa Klossa. Sprawę jest utrzymana w charakterze legendarnego serialu, jednak potrafi ona wielu elementów tego kina. Nie zawiodło w nim moc spektakularnych efektów specjalnych jak i silnych, zaskakujących zwrotów akcji.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Recz

Dwubiegunowa akcja

Ciekawym zabiegiem ożywiającym akcję filmu jest wykonanie przez scenarzystów przeskoku pomiędzy latami młodości głównego bohatera, w których realizował on szukania Bursztynowej Komnaty i spotkaniem Hansa Klossa z Brunnerem w jasnej Hiszpanii w latach 70. Do retrospekcji wydarzeń użyto ciekawego zabiegu stopniowego przyciemniania ekranu. Dzięki temu zagadnienia ostatnich lat 40 przywoływane pomiędzy wydarzeniami tymi nie zlewają się z nimi. Taki zabieg nadaje filmowi także niepowtarzalnego klimatu.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Recz

Znakomita obsada

W filmach Patryka Vegi absolutnie nie brakuje jasnych tudzież lubianych aktorów. Młode pokolenie aktorów poradziło sobie całkiem nieźle, choć na najogromniejszą uwagę zasłużyła oczywiście stara gwardia aktorska. Wielcy z serialu Stanisław Mikulski i Emil Karewicz jako Kloss i Brunner powracają na ekran w ogromnym stylu. Panowie mimo zaawansowanego wieku pokazali, że zazwyczaj są w klasycznej formie. Co więcej, można postawić stwierdzenie, że starsze pokolenie aktorów nieco przyćmiło odtwórców głównych bohaterów w młodym wieku (Tomasz Kot oraz Piotr Adamczyk).

Odejście od schematu

„Hans Kloss. Stawka ważniejsza niż śmierć” nie jest prawdziwym filmem przypominającym inne produkcje Patryka Vegi. Reżyser jest atrakcyjny raczej z bycia bezkompromisowych obrazów środowiska policyjnego. Mimo tego, że zarówno klimat jak i tematyka filmu znacząco odbiega od reszty produkcji, to fani Vegi z pewnością się nie zawiodą. Można śmiało stwierdzić, że przedstawienie na wysokim ekranie nowych przygód Hansa Klossa powiodło się. Film jest istotny szacunek dla legendarnego serialu z lat sześćdziesiątych.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Recz

źródło artykułu Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o