Drzewka Bonsai z Japonii - Poradnik o Bonsai w czterech porach roku

Drzewka Bonsai Darłowo

zachodniopomorskie

O tym, że Japonia słynie z drzewek Bonsai wszyscy słyszeli. Ale ujawnia się, że nigdy co innego czytać o Bonsai, oglądać, a nawet hodować, i co innego natrafić na własne oczy Japonię przesiąkniętą kulturą Bonsai. Czy drzewka Bonsai faktycznie są częścią kultury Japońskiej jak się powszechnie uważa, czy tylko my Europejczycy jak myślimy Bonsai to z razu przychodzi nam do osoby Japonia?

Drzewka Bonsai Gryfino

Drzewka Bonsai podstawowe wiedze

poczta kwiatowa

Rzeczywiście, ci jacy istnieli w Japonii mogą stwierdzić, że drzewka Bonsai można przyjść na dowolnym kroku. Można je wykryć w witrynach sklepowych, restauracjach, przedsiębiorstwach i wszędzie w obecnych stanowiskach drzewko Bonsai nie tylko jest działanie zdobić ale także podnosi prestiż firmy. Bonsai królują zarówno w parkach także tych przy świątyniach lecz jeszcze przy zwykłych domach także w wnętrzach. Przy wprowadzeniu do domu można np. spotkać częstokroć całą kolekcję miniaturowych drzewek są to m. in. śliwy, sosny, klony i miłorzęby, a dodatkowo złocienie.

Drzewka Bonsai z Japonii - Poradnik o Bonsai w czterech porach roku

Jeżeli w Japonii chcielibyśmy uzyskać drzewko Bonsai wtedy nie cierpi spośród ostatnim szybszego wysiłku. Wybór istnieje oczywiście ważny, że że byłoby się zdecydować. Przekrój cenowy oraz istnieje pełny, ponieważ cena Bonsai chce nie właśnie z wieku drzewka lecz również z ręki mistrza. Tak dlatego za drzewko Bonsai możemy dać z kilku dolarów do kilku tys. dolarów. Narzędzia i urządzenia do czynienia drzewek Bonsai i można zdobyć bez większego wysiłku. Stanowi ich całe mnóstwo w magazynach ogrodniczych a przy ogrodach botanicznych. Najlepiej jednak dokonywać zakupy na targach przedświątecznych, bowiem to rzeczywiście tam skorzystać ważna z rad prawdziwych profesjonalistów i artystów w książce Bonsai.

Jedną z wyższych atrakcji które można podziwiać jest poważne drzewko Bonsai w parku samurajskim Ritsurin w Takamotsu na wyspie Shikoku. Historia mówi, że Szogun lenari Tokugawa dał w 1832 r małe drzewko panu Yorihiro Matsudaira, który posadził je ponad stawem. Dziś sosna jest leciwym i ogromnym drzewem, która budzi zachwyt turystów.

Kiedy patrzymy na drzewa będące w istocie nie da się nie zauważyć naturalnych zmian, które wymusza dostosowująca się pogoda. Ponieważ drzewko Bonsai istnieje taką miniaturką drzewa występującego w istocie, będzie też świadkami zmian, przede wszystkim jeżeli szuka o koronę drzewka. Pielęgnując Bonsai działamy w zachodzącym procesie będących po sobie pór roku. Zaczynamy lepiej rozumieć otaczający nas świat i odbijamy go inaczej niż raz.

Zimą wszystkie filgramowe gałązki są szczególnie widoczne i dają wrażenie jakby je człowiek naszkicował ołówkiem. Przycinanie tych gałązek w właściwym momencie sprawi, że Bonsai będzie traktował swoją siłę, którą będzie pracować cale mnóstwo takich małych gałązek.

 

Wiosną pąki na drzewku powoli się otwierają. Pojawia się dodatkowy kolor ? jasnozielony, który działa, że polski Bonsai zupełnie inaczej wygląda. Teraz kiedy roślina wypuści lada dzień dzisiejsze, jasnozielone liście, jest szczególnie wrażliwa na nocne przymrozki, a więc nie jest co się iść z badaniem rośliny.

 

Latem Bonsai przybiera jeszcze inny kolor. Istnieje to ciemna zieleń. Całość formy sprawia szybko rosnącego drewna w prywatnej pełnej okazałości. Wykazuje dużą zgodę na środki, które musimy przygotować, a które są niezbędne. Właśnie wtedy kiedy drzewko zawiera niewiele energie musimy usunąć zbyt długie liście, które psują formę oraz za długie pędy.

Jesienią natomiast mamy do czynienia z wszą paletą barw. W współzależności od gatunku są to kolory typowo jesienne od różnorodnych pomarańczy po każde odcienie brązu. Atrakcją istnieje ostatnie, że im słoneczniejsze lato, tym mocniejsze kolory drzewko Bonsai przybiera wraz z nastaniem jesieni.

By nie popełnić żadnego błędu podczas całorocznej pielęgnacji Bonsai został przygotowany specjalny kalendarz, który umiejscawia wszystkie niezbędne zabiegi, jakich należy wziąć przy pielęgnacji drzewka Bonsai w okresie, a dodatkowo ułatwi zwłaszcza początkującym Bonsaistą krok po kroku wykonać niezbędne czynności.
Pielęgnacja drzewek Bonsei w przeciwnych porach roku:

Styczeń

To szczególny okres. Trzeba mieć aby temperatura dobra nie przekroczyła +10 stopni. Przebywamy w tym poziomie wystawiania drzewka na dobre promienie słoneczne ponieważ pewno więc się skończyć popękaniem kory. Te drzewka, które zostały zabezpieczone przed mrozem powinny mieć jeszcze wilgotne podłoże. Choć te drzewka, które nie zostały osłonięte przed mrozem podlewamy tylko to kiedy jest temperatura dodatnia.

Luty

Ostatnie maj w którym potrafimy zacząć wspominać o przesadzaniu. Dobre i trwałe na mróz drzewka z białymi końcówkami korzeni możemy przesadzić, ale potem powinien mieć o tym, aby zabezpieczyć je przed mrozami. Ponieważ w lutym drzewka budzą się z ciepłego snu toż muszą być coś bardziej wilgotno. Nie możemy ich jednak przelać. Obumarłe pędy możemy usunąć wraz z cieplejszymi konarami. Miejsce po cięciu należy posmarować specjalistyczną maścią aby szybciej się zabliźniły. Dopóki trzymają mrozy nie wolno nam wykonywać zabiegu drutowania, jednak jak właśnie gałązki staną się bardziej elastyczne to zaliczamy do robienia drzewka poprzez drutowanie.

Marzec

Ostatnie miesiąc, w którym potrafimy także dokonywać cięć. Podejmujące się pąki na drzewku Bonsai będą gwoli nas informacją wspominającą o tym, które gałęzie nie obumarły. Też na jakich nie ma pąków to wycinamy, i ostatnie z pąkami przycinamy do odpowiedniej długości. W marcu możemy również drzewko przesadzić jeśli wtedy tego trybu nie wykonywaliśmy. Możemy również zacząć drutować jednak w porządek bardzo delikatny, by nie poobrywać pąków. W marcu i sprawdźmy albo nie pojawiły się na drzewku jakieś szkodniki, skoro naprawdę więc należy zacząć walkę spośród nimi.

Kwiecień

Jeśli jeszcze są przymrozki to należy drzewka chronić przed nimi. Możemy także przyciąć drzewka liściaste. Przy iglastych z przycinaniem należy się wstrzymać do czasu, aż ich małe tegoroczne pędy dojrzeją. Ale w kwietniu możemy zacząć drutować drzewka iglaste, i na drutowanie drzewek liściastych istnieje teraz zbyt późno.

Maj

Te drzewka, które wypuściły młode pędy możemy zacząć zasilać specjalnymi nawozami oddanymi do pielęgnacji Bonsai z jednym wyjątkiem, nie nawozimy drzewek świeżo przesadzonych. Od maja zaczynamy drzewko codziennie podlewać i codziennie pytać jego wilgotność. Jeśli szuka o przycinanie to właśnie teraz możemy sosnom skrócić młode pędy. Pozostałe gatunki iglaste również muszą poczekać na przycięcie. Drzewka liściaste możemy przyciąć bez obaw. Nadal wymagamy być zainteresowani, jeżeli szuka o szkodniki i codziennie sprawdzać czy każde się nie pojawiły.

Czerwiec

To moment upałów, więc drzewko podlewamy codziennie z umiarem. Zasilamy drzewko odpowiednim nawozem do Bonsai. U drzewek liściastych możemy przyciąć zdrowe liście, natomiast u drzewek iglastych możemy wykonać już odpowiednich cięć wg obranego stylu. Drzewka iglaste możemy zacząć drutować, pamiętając by nie drutować igieł.

Lipiec

Zwiększamy częstotliwość podlewania do kilku razy dziennie. W dobę kiedy promienie słoneczne są bardzo poważne nie opryskujemy liści bowiem wtedy im zaszkodzi. Zraszamy drzewko w godzinach późno popołudniowych oraz wieczornych. W lipcu w dalszym rozwoju intensywnie nawozimy, często po dłuższych opadach. Toż zdrowy pora na cięcia, bowiem w tym poziomie rany po cięciach wyjątkowo szybko się goją. Zaczynamy oglądać odrutowane części Bonsai. Część drutów można rozpocząć już ściągać.

Sierpień

Nadal Bonsai potrzebuje dużo wilgoci a więc podlewamy kilka razy dziennie. Jeśli jesteśmy drzewko kwitnące lub owocujące wtedy nie zasilamy obecnie ich nawozem. Możemy na wartości odżywki użyć nawozu potasowo-fosforowego. Nie powinniśmy już wykonywać zabiegu przycinania, gdyż drzewko jeśli po przycięciu wypuści nowe ruchy więc potrafią one zimą przemarznąć. Obecne etap na zdjęcie drutów. Tak dlatego oglądamy dość dokładnie konary i pędy, na jakich założyliśmy druty natomiast jeśli tylko zauważymy, że któryś wrzyna się w korę to już zdejmujemy. Od tej chwile, aż nastanie wiosna drzewek Bonsai obecnie nie drutujemy.

Wrzesień

W wrześniu drzewka owocowe wydają owoce, tylko tak ogólnie rzecz mając istnieje obecne moment kiedy drzewko dokonuje się do zimy. Podlewanie należy ograniczyć. Nie wprowadzamy już żadnych zabiegów formowania, jak również nie nawozimy już Bonsai, aż do kolejnej wiosny.

Październik

Należy usunąć jesienne liście ponieważ potrafiły się być źródłem wad i szkodników. Są zawsze wyjątki: buki, dęby, graby, które posiadają brązowe liście, mogą dostać na drzewach. Więcej w sukcesie drzewek iglastych usuwamy opadłe igły. Istnieje toż wyjątkowo czas na przygotowanie znaczenia dla własnego Bonsai do przezimowania.

Listopad i grudzień

Drzewko Bonsai umieszczamy na zachowaniu zimowym. Najgorsze są mrozy broniące się przez kilka dni, gdyż wtedy korzenie nie mogą korzystać wody i przyciągać jej do szerszych partii drzewka. W żadnym jednak faktu nie należy ich cierpieć do cieplejszych pomieszczeń gdyż zakłóci zatem ich faktyczne funkcjonowanie.

źródło Drzewka Bonsai podstawowe informacje

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o