Agencja pracy Tymczasowej

Agencja Pracy Tymczasowej Barlinek Zadzwoń 790666593

zachodniopomorskie

Rozliczanie płacy minimalnej we Francji jest oryginalnym obowiązkiem firm, których kierowcy wykonują usługi transportu międzynarodowego na kraju tego państwa. Zgodnie z ustawą Loi Macron i wdrożonym dekretem nr. 2016-418, francuskie wynagrodzenie odpowiednie dla delegowanych kierowców ciężarówek wyszczególnione stało w specjalnych regulacjach.

Agencja Pracy Tymczasowej Szczecinek Zadzwoń 790666593

Konieczność wypłacania ustalonej stawki za każdą porę pracy przychodzi na koszty pracownicze własnych firm transportowych wykonywających we Francji, a i wymaga pewne obowiązki administracyjne na pracodawcach organizujących podróże służbowe naszych pracowników.

Zamów pracowników wejdź na Agencja Pracy Tymczasowej

Obowiązki administracyjne

Przedsiębiorstwa transportowe odpowiedzialne są do określenia swojego człowieka na terenie Francji, we wszystkich możliwych przypadkach delegowania. Wynika to również kabotażu, jak i przewozu dwustronnego. Człowiek tego gatunku zobowiązany jest za reprezentowanie biura we Francji, a i dostarczanie wymaganej dokumentacji.

Firma transportowa musi też wypełnić dla każdego delegowanego kierowcy ciężarówki odpowiednie zaświadczenie o fakcie delegowania. Wymogiem administracyjnym istnieje wyjątkowo prowadzenie ewidencji czasu pracy tworzonej na terytorium Francji. Kierowca ciężarówki powinien mieć zaświadczenie o delegowaniu w samochodzie, łącznie z listem potwierdzającym zawarcie umowy o pracę.

Zasady rozliczenia

Rozliczanie płacy minimalnej we Francji obejmuje wyznaczenie godzin rzeczy w system zgodny z obowiązującymi na kraju tego państwa zasadami. Powinno uwzględniać godziny równoważne oraz nadliczbowe, wypłacane z odpowiednim dodatkiem według dotychczasowej stawki. Od stycznia 2019 roku, stawka płaca minimalna we Francji zwiększyła się i już wynosi 10,03 euro za godzinę. W podsumowaniu należy także uwzględnić czas pracy tzw. amplitudy, która oznacza okres między odpoczynkami pracownika.

Agencja Pracy Tymczasowej Szczecinek Zadzwoń 790666593

Przydatne jest specjalnie wyznaczenie dni urlopu a nowych wolnych dni, włącznie z oddającymi się do nich wynagrodzeniami. Obowiązek rozliczania płacy minimalnej we Francji nie dotyczy przewoźników, którzy sprawiają jedynie przejazdy tranzytowe.

Płaca minimalna a prawo unijne

Zgodnie z aktualnymi przepisami, składniki wynagrodzenia a inne dodatki zawarte w państwowym układzie zbiorowym dotyczą także delegowanych pracowników francuskich. Regulacje też nie są tożsame z przepisami prawa unijnego, jednak podlegają weryfikacji w sukcesie przeprowadzania kontroli przez francuską Państwową Inspekcję Pracy.

Francuskie służby kontrolne wymagają honorowania krajowych przepisów, nawet gdy sprzeciwiają się temu aparaty unijne. Płaca minimalna powstająca z planu zbiorowego może wówczas powodować nie tylko minimalną stawkę godzinową, lecz również dodatek stażowy (zależny od długości produkcji oraz przenoszący do 8 proc.), dodatek z terminu pracy porą nocną, wszelkie dodatki z terminu rzeczy w ogromna i niedziele oraz należności z tytułu podróży służbowych, naliczane za jakiś dzień z pomieszczeniem i dwoma posiłkami.

Konsultacja techniczna

Źródło artykułu Rozliczenie płacy minimalnej we Francji

 

Agencja Pracy Tymczasowej Szczecinek Zadzwoń 790666593

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o